ZASADY UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ ZDROWOTNYCH W PODSTAWOWEJ OPIECE ZDROWOTNEJ
- Zespół Podstawowej Opieki Zdrowotnej to: Lekarz POZ (Rodzinny), Pielęgniarka POZ (Rodzinna), Położna POZ (Rodzinna).
- Umawianie na wizytę do Lekarza Rodzinnego odbywa się w rejestracji od poniedziałku do piątku w godzinach pracy od 8:00 do 18:00: osobiście, telefonicznie, przez osoby trzecie lub internetowo
- osobiście – Pacjent ma obowiązek posiadania dokumentu tożsamości
- w inny sposób – po przybyciu do przychodni Pacjent ma obowiązek kontaktu z rejestracją w celu potwierdzenia wizyty
- przez internet – przed wizytą Pacjent musi sprawdzić aktualność rejestracji
- Do Lekarza Rodzinnego Pacjenci są umawiani co 15 minut. Wyjątek stanowią wizyty, które z uwagi na swoją specyfikę wymagają dłuższego czasu: wizyty domowe 30-45 min. w zależności od odległości miejsca pobytu pacjenta od przychodni, wizyta kompleksowa - 20 min.
- W czasie przyjęć dzieci zdrowych związanych z profilaktyką (bilanse, szczepienia) w poczekalni nie mogą przebywać osoby chore.
- W przypadkach pilnych, tj. w szczególności: silny nagły ból, nagły obrzęk, nagły niedowład, nagłe zaburzenia mowy, duszność w czasie spoczynku, omdlenie, drgawki, zatrzymanie moczu, dzieci do 2 roku życia z temperaturą ≥380C, weryfikację przeprowadzają Pielęgniarki POZ w gabinecie diagnostyczno-zabiegowym lub gabinecie pielęgniarki , które konsultują termin przyjęcia z lekarzem. Pielęgniarki POZ opisują zasadność przyjęcia w trybie pilnym oraz umawiają pacjenta do lekarza, poza grafikiem. Jeśli podczas rejestracji pacjent sam wykaże objawy, które uzasadniają pilność przyjęcia pracownik rejestracji wpisuje pacjenta poza ustalonym grafikiem.
- Przypadkiem pilnymi nie jest: wizyta kontrolna w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, potrzeba wystawienia recepty na stosowane stałe leki w związku ze schorzeniem przewlekłym, potrzeba rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia, potrzeba skierowania do specjalisty, potrzeba skonsultowania wyników badań, potrzeba uzyskania skierowania na badania diagnostyczne, potrzeba uzyskania skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne.
- Punkt pobrań materiałów do badań jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 10:00. W środy pobrania dla osób realizujący program profilaktyczny „ Profilaktyka 40+” oraz zgodnie ze wskazaniem na skierowaniu na badania laboratoryjne w domach pacjentów. Pacjenci są umawiani co 10 minut.
- Podczas jednej, wcześniej umówionej wizyty, nie mogą być realizowane „przy okazji” sprawy innych członków rodziny. Jest to możliwe jedynie po wcześniejszym zgłoszeniu w rejestracji dodatkowych osób i zarejestrowania ich przez pracownika przychodni w systemie informatycznym.
- Realizacja spraw innych osób wymaga wcześniejszego złożenia przez Pacjenta upoważnienia do dokumentacji medycznej i/lub informacji o stanie zdrowia.
- Wizyty domowe realizowane są codziennie zgodnie z grafikiem pracy lekarzy, pielęgniarek i położnych, o konieczność realizacji wizyty decyduje pracownik medyczny ją realizujący. Lekarskie wizyty domowe są przyjmowane przez pracownika rejestracji, który odnotowuje je w księdze wizyt domowych. O wskazaniach do wizyty decyduje lekarz. Adnotacja o powodzie odmowy jest podpisywana przez lekarza.
- W stanach nagłych należy wezwać służby ratunkowe: tel. 112, Zespół Ratownictwa Medycznego: 999
- W godz. 18:00 do 8:00 oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta opiekę nad Pacjentem Podstawowej Opieki Zdrowotnej przejmuje: Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna realizowana u nas przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie (Szpital Powiatowy) przy ulicy Leśnej 1, tel. 23 697 47 19. – Pacjenci mają prawo uzyskać teleporadę, wizytę osobistą lub wizytę domową. Pacjent może również skontaktować się z Teleplatformą Pierwszego Kontaktu (TPK) – gdzie można uzyskać teleporadę dzwoniąc na numer telefonu 800 137 200 albo wypełniając formularz internetowy (www.gov.pl/web/zdrowie/tpk).
Kontakt telefoniczny do Podstawowej Opieki Zdrowotnej SPG ZOZ w Rybnie
Rejestracja: 23 696 60 24, (godz. 8:00 - 18:00)
Zamawianie recept 517 369 005 (po godzinie 10:30)
Koordynator ds. dostępności 514 052 385
Rejestracja internetowa: https://www.spgzozrybno.pl (kafelek Rejestracja on-line)